Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
80g CuO
react. cu H2 SO4
masa de sare
80g xg
CuO + H2SO4= CuSO4 + H2O
80g 160g
x= 80 .160 : 80= 160g CuSO4
n= 160g : 160g/moli= 1mol CuSO4
MCuO= 64 + 16= 80-----> 80g/moli
M CuSO4= 64 + 32 + 4.16=160-------> 160g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!