👤

Un telefon costă 1200 de lei. Prețul acestuia se măreşte cu 15%. Noul pret este: a) 1320 lei b) 1260 lei c) 1380 lei d) 1020 lei​

Răspuns :

P0 = 1200 lei (pretul initial)

Se mareste cu 15% => P1 = ? (pretul final)

P1 = P0 + P0*15%

P1 = 1200 + 1200 * 15/100

P1 = 1200 + 180

P1 = 1380 lei este noul pret