👤

atomul unui element E are masa absoluta egala cu 3,8186×10 ^-23g.Stiind ca nr,de masa al acestui atom este A=2Z+1,determina. 1.Numarul atomic Z​

Răspuns :

Răspuns:

A  =  3,8186· 10⁻²³  /  1,67 · 10⁻²⁴ = 23

daca A = 23 atunci , 23 = 2Z + 1 ,2Z=24, rezulta Z= 11

Explicație: