👤

un cuv din fier are latura de 5cm.Cunoscând densitatea fierului 7800kg/m3,determinați prin calcul,masa cubului


Răspuns :

Răspuns: masa cubului = 0,975 kg

Explicație:

densitatea = masa : Volum

masa = densitate x volum

            densitate = 7800 kg /m³

           Volum cub = latura x latura x latura

            latura = 5 cm = 0,05 m

           Volum = 0,05 m x 0,05 m x 0,05 m = 0,000125 m³

masa = 7800 kg /m³ x 0,000125 m³ = 0,975 kg