👤

Calculati energia electrica consumata de un rezistor cu rezistenta R=10 n si intensitatea 1=0,1 A in timp de 10 minute.​

Răspuns :

Răspuns:

R = 10 Ohmi

I = 0,1 A

t = 10 s

W = L = U × I = I^2 × R × t

W = 0,1 A × 10 Ohmi × 10 s = 10 J (Joules)