Sa se afle volumul ocupat pe 60g O2 la temperatura de 15 ° C si presiunea de 2 atm

Răspuns:
pV= niuRT, unde niu=m/M si M,O2=32g/mol
T=273+15-> 288K
2xV= 60x0,082x288./32=22,14 l
Explicație: