👤

6. Dacă 2 kg de mere si 3 kg de 27 lei, iar un kg de mere si 1 kg de pere costa 10 lei aftă cât costă un kg de mere si cât costa un kg de pere. Rezolvare​

Răspuns :

1kg pere =7 lei

1kg mere= 3 lei

notez cu m - kg de mere

notez cu p - kg de pere

2m ... 3p =27

m ... n =10 /x2

--------------------------

2m ... 3p =27

2m ... 2p =20 facem scăderea

--------------------------

p=7

atunci

m+p=10

m+7=10

m=3