👤

ntru un concurs de istorie, o şcoală a cumpărat 4 atlase a câte 67 de lei bucata, 6 viste istorice a câte 30 de lei bucata si 8 caiete de lucru a câte 16 lei bucata. ti lei s-au cheltuit pentru organizarea concursului? zolvă problema și scrie răspunsul pe spațiul punctat.​

Ntru Un Concurs De Istorie O Şcoală A Cumpărat 4 Atlase A Câte 67 De Lei Bucata 6 Viste Istorice A Câte 30 De Lei Bucata Si 8 Caiete De Lucru A Câte 16 Lei Buca class=

Răspuns :

Răspuns:

4 x 67 =268 lei (atlase)

6 x 30 =180 lei (viste istorice)

8 x 16 =128 lei (caiete de lucru)

268 + 180 + 128 =576 lei (total lei pentru organizarea concursului)

Sper sa te ajute!