Răspuns: a) ρ = 500 kg /m³
b) m = 0,01 kg
Explicație:
1. densitate = masa : volum
masa = 50 kg
Volum = 0,1 m³
ρ = m : V = 50 kg : 0,1 m³ = 500 kg / m³
2. ρ = 1000 g /cm³ = 1 kg /cm³ = 1000000 kg /m³
V = 10 mm³ = 0,000 000 010 m³
m = ρ V = 1 000 000 kg /m³ x 0,000000010 m³ = 0,01 kg