👤

La interacțiunea cu hidrogenul s-a consumat iod cu cantitatea de substanță 10 moli.Calculează cantitatea de substanță și masa de hidrogen necesară. Reacția chimică I2 + H2 = 2HI​

Răspuns :

Răspuns:

MH2=2x1=2g/mol

MI2=2x127=254g/mol

MHI=1+127=128g/mol

n=m/M

m=nxM=10x254=2540g

254g....    2g..........2x128g

I2      +     H2   →    2HI

2540g......xg............yg

x=2540x2/254=calculeaza

y=2540x2x128/254= calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari