👤

Un corp cu masa m=4 kg (g=10 N/kg) urcă uniform cu viteza v=5 m/s pe un plan înclinat sub acțiunea unei forțe paralele cu planul înclinat F. Forța de frecare între corp și planul înclinat are valoarea Ff=4 N. Planul înclinat are înălțimea h=3 m și lungimea l=6 m. Lucrul mecanic util are valoarea:

Răspuns :

Lu=G•h
G=m•g=4kg•10N/kg (reducem kg cu kg)=40N
h=3m
Lu=3m•40N=120J
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari