va rog, am nevoie urgent, dau coroana!!!!!!

Răspuns:
P=L/t=J/s= W
1 W reprezinta puterea unui sistem fizic care efectuiaza un lucru mecanic de 1 joule (J) timp de 1 sec.
t1=33 min in SI =33/60=1980s.
t2=1/2*60 min=60/2=30 min in Si =30*60=1800s.
Deci avem de comparat P1, P2
P1 =J/1980 s.
P2=J/1800 s. Deci, prin urmare, rezulta, ca este mai mare puterea care are la numitor un termen mai mic.
Raspuns: V2 dezvolta puterea mecanica mai mare