Răspuns :
Răspuns:
200g+112g=312oxid de magneziu
sper ca e corect...
Răspuns:
149,6g apă în exces
Explicație:
M(MgO) = A(Mg) + A(O) = 24 + 16 = 40 g/mol
n(MgO) = 112g / 40 g/mol = 2,8 mol
MgO + H₂O → Mg(OH)₂
1 mol MgO.....1 mol H₂O
2,8 mol MgO.....x mol H₂O
x = 2,8 mol H₂O
M(H₂O) = 2A(H) + A(O) = 2 × 1 + 16 = 18 g/mol
m(H₂O) = 2,8 mol × 18 g/mol = 50,4g apă reacționată
m(H₂O în exces) = m(H₂O inițial) - m(H₂O reacționat) = 200g - 50,4g = 149,6g
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!