Răspuns:
La prima ți-am răspuns mai devreme.
La a doua cerință:
Lungimea este 15 cm
Iar 1 cm=3 km/h
15•3=45
45 km/h
Explicație pas cu pas:
Dacă lungimea este egală cu 15 cm iar 1 cm= 3 km/h atunci ca să aflăm câți km sunt înmulțim pe 15 cu 3 și ne dă 45. Pentru că dacă 1 cm are 3 km/h 15 cm va avea 45 km/h.