👤

Calculeaza concentratia procentuala a 300g solutie ,daca prin evaporarea apei se optin 30g de sare.​

Răspuns :

Răspuns:

10%

Explicație:

c%=msare/msolutie X 100

msare=msol-mapa

msare=30g dupa evaporare

mapa=msol-msare=270

c%=30/300 X 100=30/3(am simplificat 0 0 de la 300 si 100 intre ele)=10%

Sper ca am ajutat o zi buna sa ai :D

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari