👤

cati antomi de fier sunt in 2,8 g substanta?


Răspuns :

Răspuns:

A,Fe= 56g/mol

niu=m/A= 2,8g/56g/mol=0,05mol atomi Fe

1mol atomi.........6,022x10²³atomi     (numarul lui Avogadro)

0,05mol.........................x

x=0,3x10²³ atomi

xplicație: