Răspuns :
Explicație pas cu pas:
15% din prețul de 240 este
[tex] \frac{15}{100} \times 240[/tex]
simplificam 100 cu 240
[tex] \frac{15}{10} \times 24[/tex]
10=5×2, deci simplificam 10 o data cu 15 si o data cu 24
si rămâne 3×12= 36
deci prețul inițial se scumpește cu 36 lei
prețul final = 240+ 36 =276
daca nu înțelegi ceva sa îmi spui <3 si daca ai vrea sa îmi dai si coroana as aprecia mult :3
Răspuns:
iti ofer o rezolvare mai simpla
tiicont ca 10% este 24
si 5% e de 2 ori mai adica 12
Explicație pas cu pas:
240+24+12=240+36=276 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!