Răspuns :
Răspuns: lungimea = 204,08 m
Explicație:
stim ca rezistenta electrica a unui conductor este
R = ρ l / S
ρ = rezistivitatea electrica
rezistivitatea constantan [ aliaj Cu Ni este 4.9×10−7 Ωm
l = lungimea conductorului = ?
Sectiunea = 1 cm² = 0,0001 m²
R = 1 ohm
l = RS / ρ = 1 Ω x 0,0001 m² : 4,9 x 10⁻⁷ Ωm = 204,08 metri
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!