👤

500 de g sol. H2SO4 de c= 20% reacționeaza cu hidroxidul de potasiu. Află:
a) Nr de moli de KOH necesar
b) Masa de apă obţinută daca randamentul reacţiei este de 80%

Vă rog ajutați-mă !!!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

500g sol. H2SO4 , c= 20%

react. cu KOH

a. moli KOH

b. mH2 O

randam . react.  =80%

md H2SO4= c. ms :100

md= 20.500 : 100= 100g H2SO4

-randam . react. este 80 %

masa de H2SO4 = 80. 100 : 100=80 g H2SO4

80g            xg                          yg

H2SO4 +2 KOH= K2 SO4 + 2H2O

98g          2.56g                      2.18g

x= 80 . 112 : 98 =91,42 g KOH

n= m : M

n= 91,42g : 56g/moli =1,63 moli KOH

y= 80 . 36 : 98 =29,38 g H2O

n= 29,38g : 18g/moli = 1,63 moli H2O

MKOH=39 + 16 + 1= 56-------> 56g/moli

MH2SO4= 2 + 32 + 4.16=98-------> 98g/moli

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari