👤

Calculati masa de clor dizolvata in 150 g solutie 15% apa de clor

Răspuns :

Răspuns:

................................

Vezi imaginea DKIRITZA

Răspuns:

În primul rând trebuie să știi formula concentrației procentuale.

[tex]cp=\frac{md}{ms}*100 [/tex]

unde: cp = concentrația procentuală

md = masa de substanță care se dizolvă

ms = masa de soluție

Apoi trebuie să notezi datele problemei:

c=15%, ms=150g

Observi că nu cunoști md, iar pe md trebuie să-l afli.

[tex]15 = \frac{md}{150}*100 => md = \frac{15*150}{100} => md=22.5g Cl [/tex]

Sper că te-am ajutat!

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari