👤

un corp cu masa de 2kg coboara liber pe un plan inclinat de unghi alfa 30°C, ce valoare are coeficientul de frecare stiind ca deplasarea corpului se face cu viteza constanta​

Răspuns :

Răspuns:

Corpul coboara liber pe panta, deci nu exista forta de tractiune externa.

Ff = Gt (greutatea tangentiala) in cazul asta

[tex]gt = m \times g \times \sin( \alpha ) = 2kg \times 10 \frac{n}{kg} \times \frac{1}{2} = 20n \times \frac{1}{2} = 10n[/tex]

=> Ff = 10 N

Ff = μ × G => μ = Ff/G = 10/20 = 0,5

Explicație:

Sper ca este corect