Răspuns :
Răspuns:
deci facem 5.60=300m per min
300.60=18000m per ora
18000.2=36000
Explicație:
scz daca am facut gresit dar sunt clasa a 5 a si nu fac fizica
Răspuns: 36000 m
Explicație:
distanța = viteza x timpul
1 h = 60 min
2h = 2 x 60 = 120 min
1 min = 60 sec
120 min = 120 x 60 = 7200 sec
d = 5 m/s x 7200 s = 36000 m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!