Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
8g CuO
react. cu o sol. de HCl , c=14,6%
a. masa de CuCl2
b. ms HCl
8g yg xg
CuO + 2 HC l= CuCl2 + H2O
80g 2.36,5g 135g
x= 8 . 135 : 80=13,5 g CuCl2
n= m: M
n= 13,5g : 135g/moli=0,1 moli CuCl2
y= 8 . 73 : 80= 7,3g HCl -------> md
ms= md.100 :c
ms= 7,3 .100 : 14,6 = 50g sol HCl
MCuO= 64 + 16=80-------> 80g/moli
MHCl= 1 + 35,5=36,5-------> 36,5g/moli
MCuCl2= 64 + 2.35,5= 135----> 135g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!