👤

Determinați densitatea corpului cu masa 289 g și volumul 512.000 cm cub​

Răspuns :

Răspuns:

m=289g=0,289 kg

V=512000 cm³=0,512 m³

densitatea (ro)=m/V=0,289/0,512=0,564 kg/m³

Explicație: