Răspuns:
c) 7%
Explicație:
ms₁ = 200g
c₁ = 20%
ms₂ = 600g
c₂ = 5%
m(apă adăugată) = 200g
c₃ = ?
md₁ = c₁ms₁ / 100 = 20 × 200g / 100 = 40g
md₂ = c₂ms₂ / 100 = 5 × 600g / 100 = 30g
md₃ = md₁ + md₂ = 40g + 30g = 70g
ms₃ = ms₁ + ms₂ + m(apă adăugată) = 200g + 600g + 200g = 1000g
c₃ = md₃ × 100 / ms₃ = 70g × 100 / 1000g = 7% → varianta c)
-Mihai