👤

Bună seara!

Un reostat cu rezistența R=23 ohmi si Intensitatea=7A , este alcătuit dintr-un fir metalic cu rezistivitatea =30×10la puterea -8 ohm×m si secțiunea S= 1mm²
a) Ce lungime are firul?
b)Ce tensiune maxima poate fi aplicată la capetele lui?

Vă rog frumos , am mare nevoie de ajutor! ofer coronița ❤❤❤❤​


Răspuns :

Răspuns:

............................................

Vezi imaginea MANSJNSMSI

Ai răspunsul în atașament

Sper ca te-am ajutat!

Coroniță te rog!!!

Vezi imaginea COSMI2010