👤

14.La un magazin s-au adus 1 024 de kilograme de mere. In prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi s-a încasat în fiecare zi. jumătate din întreaga cantitate, iar a treia zi restul. Știind că 1 kilogram de mere costă 3 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi.

15.Formulează o problemă după expresia numerică:2.500+2.500÷5.
CU PLAN DE REZOLVARE LA PRIMA, DAU COROANĂ!​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

14.024 mere Kg toatal

14.024:4=3.405 prima zi

14.024:2=7.012 a doua zi

3×3.405+3×7.012=10.215+21.036=31.215

Într-un depozit erau 2.500 De kg de banane si a fost împărțită la 5. magazine

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari