👤

O persoana cumpara de la un magazin mere in valoare de 45 lei. Stiind ca pretul unui kg fara TVA este de 2 lei si cota de TVA este de 9% aflati ce cantitate de mere a cumparat persoana respectiva​

Răspuns :

Răspuns:

aflam cat costa un kg de mere cu tva9%•2=0,18

0,18+2=2,18lei este pretul unui kg de mere cu tva

aflam cantitatea de mere cumparata:

45:2,18=20 kg si 642g

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Studii sociale. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari