Răspuns: piesa are goluri, in volum de 0,0006 m³ = 600 cm³
Daca piesa este compacta, volumul ei trebuie sa fie
V = masa : densitate
masa = 970 kg
densitatea ρ = 7800 kg /m³
Volum rezultat din calcul = m : ρ = 970 kg : 7800 kg /m³ = 0,12435 m³
in realitate, volumul piesei este volumul cubului
V= L x L x L = 0,5 m x 0,5 m x 0,5 m = 0,125 m³
volumul real este mai mare cu 0,125 m³ - 0,12435 m³ = 0,00065 m³
aceasta diferenta reprezinta volumul golurilor