👤

Un aliaj conține 125g. aur și 25g. cupru. Folosind tabelul cu desitățile substanțelor determină densitatea aliajului. [ răspunsul este 16181 kg/m³ deci rezolvarea vreau să fie corectă ]​

Răspuns :

Răspuns: densitate aliaj = 16,170 g /cm³ = 16 170 kg /m³

Explicație:

densitatea aliajului = masa aliajului : volumul aliajului

masa aliaj = masa aur + masa cupru

masa aliaj = 125 g Au + 25 g Cu = 150 g aliaj

volum aliaj = volum aur + volum cupru

ρ aur = 19,3 g /cm³

masa aur = 125 g

Volum aur = masa : densitate =125 g : 19,3 g /cm³ = 6,476 cm³

ρ Cupru = 8,9 g /cm³

masa cu = 25 g

volum Cu = 25 g : 8,9 g /cm³ = 2,8 cm³

Volum aliaj = 6,476 cm³ + 2,8 cm³ = 9,276 cm³

Densitate aliaj = m: V = 150 g : 9,276 cm³ = 16,170 g /cm³ = 16 170 kg /m³

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari