👤

(2p) 3 Într-o sală de spectacol sunt 180 elevi, din care 65% sunt fete. Câți băieți trebuie să vină în sală pentru ca numărul băieților să devină 70% din numărul total al elevilor din sală?​

Răspuns :

Rezolvarea este mai sus.

Coroana ?

Vezi imaginea D3BB13

Explicație pas cu pas:

..65/100×180=65×180/100=11700/100=117 fete

70/100×180=70×180/10=12600/100=126baieti

180-117=63 băieți sunt prezenți

126-63=63 trebuie să mai vină pentru a fi 70% din nr total al elevilor