👤

O picatura de ploaie cu greutatea de 0,4 mN cade de la o inaltime de 1500 m. Calculati lucrul mecanic efectuat de forta de greutate in timpul caderii. ​

Răspuns :

Răspuns:

L=6 J

Explicație:

L= F x d

0,4mN = 0,004N

L= 0,004 * 1500= 6 J

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari