👤

problema din poza,mersii​

Problema Din Pozamersii class=

Răspuns :

Răspuns:

15,8g KMnO₄

Explicație:

Concentrația molară reprezintă numărul de moli de substanță dizolvată într-un litru (dm³) de soluție.

CM = n / Vs

Vs = 500 mL = 0,5L

CM = 0,2 mol/L

m(KMnO₄) = ?

n = CM × Vs = 0,2 mol/L × 0,5L = 0,1 mol KMnO₄

M(KMnO₄) = A(K) + A(Mn) + 4A(O) = 39 + 55 + 4 × 16 = 158 g/mol

m(KMnO₄) = n(KMnO₄) × M(KMnO₄) = 0,1 mol × 158g/mol = 15,8g

- Mihai

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari