👤

O macara ridică cu viteză constantă la înălţimea de 21 m un corp cu masa 600 Kg .Calculaţi lucrul mecanic motor (g=10N/kg)...

Răspuns :

Răspuns:

126 kilojouli

Explicație:

L = mgh

L = 600 * 10 * 21

L = 600 * 210

L = 126.000 J

L = 126 KJ