👤

Doua kg de morcovi si 4 kg de pere costa 38 lei . Un kg de morcovi si 1 kg de pere costa 14 lei. Cat costa : a) 1 kg morcovi b) 1kg pere c) 3 kg morcovi si 5kg pere​

Răspuns :

Răspuns:

b)2 kg morcovi+4 kg pere=38 lei; 1kg morcovi+1 kg pere=14 lei 3kg pere=38-14=24 lei 1kg pere=24:3=8 lei acesta a fost b; a) 1kg morcovi=14-8=6 lei;c) 3kg morcovi= 3*6=18; 5kg pere=5*8=40 40+18=58 Sper ca a ajutat

Răspuns:

M=morcov P=pere

2M+4P=38

1M+1P=14 => 1M=14-1P ; inlocuim M ul in prima=> 2(14-1P)+4P=38

28-2P+4P=38 2P=10 P=5  deci 1M+5=14 1M=14-5 1M=9

c) 3M+5P = 3*9 + 5*5 = 27+25= 52

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari