Răspuns: timp = 144 secunde = 2 min 24 secunde
Explicație:
viteza = distanta : timp
timp = distanta : viteza
distanta = 2 km = 2 x 1000 = 2000 m
viteza = 50 km/h = 50 000 m : 3600 s = 13,88 m/s
timp = 2000 m : 13,88 m/s = 144 secunde = 2 min 24 secunde