Răspuns:
a) C6H6O
MC6H6O=12×6+1×6+1×16=94g/mol
mC=6×12=72g
mH=6×1=6g
mO=1×16=16g
%C=mC/Mx100=72/94x100=76,595
%H=mH/Mx100=6/94×100=6,3829
%O=mO/Mx100=16/94×100=17,0212
C=%C/AC=76,595/12=6,3829
H=%H/AH=6,3829/1=6,3829
O=%O/AO=17,0212/16=1,063825
împărțim la 1,063825
C=76,595/1,063825=6 atomi
H=6,3829/1,063825=6 atomi
O = 1,063825/ 1,063825=1 atom
b)
la fel se rezolva ca la punctul a)