👤

ajutaþimà và rog dau coroana ​

Ajutaþimà Và Rog Dau Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

S+ O2 =SO2

2SO2+O2= 2SO3

SO3+ H2O = H2SO4

Aflam cantitatea de sulf pur P = md/ms*100 de unde rezulta ca

mp= c*ms/100

mp = 80*2/100=1.6 kg sulf pur

1.6 kg = 1600 g

32 g sulf ...........98 g H2SO4

1600g ...................x

x=1600*98/32= 4900g sau 4.9 kg acid sulfuric