👤

Un corp cu masa m=2kg este ridicat uniform pe un plan incilnat avand lungimea l=5m si inaltimea h=3m, vu o gorta F=20N. Sa se calculeze: a) componenții greutății fata de plan
b) forța de frecare dintre corp și plan
c) randamentul planului ( g=10N/Kg)

Am nevoie pentru mâine urgent! Va rog! Dau funda ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

[tex]G(perpendicular)= mg cos \alpha \\cos^2 \alpha = 1 - sin^2 \alpha = 1 - (3/5)^2 = 0.64\\cos \alpha = 0.8 \\G_⊥ = 2*9,81*0,8=15,7 N[/tex]

Vezi imaginea VB68