Răspuns:
2 kilograme
Explicație:
fie masa apei = a
fie sangele = s
fie plasma sanguina = p
fie masa corpului = c
---------------------------------
s = 7% din c
p = 55% din s
a = 90% din p
c = 60 kg
-----------------------------------
c = 60 kg
s = 7% din c
deci s = 7 * 60 / 100 = 42 / 10 = 4,2 kg
s = 4,2 kg
p = 55% din s
deci p = 55 * 4,2 / 100 = 0,55 * 4,2 = 2,31 kg
p = 2,31 kg
a = 90% din p
deci a = 90 * 2,31 / 100 = 0,9 * 2,31 = 2 kg
Deci masa apei din plasma sangelui este 2 kg.