👤

2kg de mere si 7kg de pere costa 38 de lei 5kg de mere si 4kg de mere costa 41 de lei aflatu un k de mere

Răspuns :

Răspuns:

2kg de mere si 7kg de pere costa 38 de lei 5 kg de mere si 4kg de pere costa 41 lei aflati un k de mere si de pere cat costa

2 kg mere..........7 kg pere........38 lei  I×5

5 kg mere..........4 kg pere........41 lei   I×2

-----------------------------------------------------------

10 kg mere..........35 kg pere........190 lei  

10 kg mere..........8 kg pere........82 lei

------------------------------------------------------------

 /                         27kg pere..........108 lei

p=108:27=>p=4 lei costa un kg de pere

2m+7×4=38

2m=38-28

m=10:2

m=5 lei costa un kg de mere