Răspuns :
Răspuns:
2kg de mere si 7kg de pere costa 38 de lei 5 kg de mere si 4kg de pere costa 41 lei aflati un k de mere si de pere cat costa
2 kg mere..........7 kg pere........38 lei I×5
5 kg mere..........4 kg pere........41 lei I×2
-----------------------------------------------------------
10 kg mere..........35 kg pere........190 lei
10 kg mere..........8 kg pere........82 lei
------------------------------------------------------------
/ 27kg pere..........108 lei
p=108:27=>p=4 lei costa un kg de pere
2m+7×4=38
2m=38-28
m=10:2
m=5 lei costa un kg de mere
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!