Răspuns :
Răspuns:
mere=m
portocale=p
2m=p
35m+12p=177
35m+24m=177(inlocuim mere cu portocale)
59m=177
m=177/59=3 lei
p=2m =2x3=6lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
35 kg de mere 12 kg de portocale-177 lei
35 kg de mere 12x2 kg mere-177 lei
1 kg de mere costa: 177:59= 3 lei
1 kg de portocale costa 2x3 lei=6 lei
Explicație pas cu pas:
Sper ca team ajutat
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!