👤

12 Un kilogram de mere costa de două ori mai putin decat un kilogram de portocale. Pentru 35 kg
de mere şi 12 kg de portocale s-au plătit 177 de lei. Aflați cât costà un kilogram de mere, respectiv in kg de portocale




Răspuns :

Răspuns:

mere=m

portocale=p

2m=p

35m+12p=177

35m+24m=177(inlocuim mere cu portocale)

59m=177

m=177/59=3 lei

p=2m =2x3=6lei

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

35 kg de mere    12 kg de portocale-177 lei

35 kg de mere      12x2 kg mere-177 lei

1 kg de mere costa:  177:59= 3 lei

1 kg de portocale costa 2x3 lei=6 lei

Explicație pas cu pas:

Sper ca team ajutat