👤


1. La bornele unui conductor cu rezistenta de 470 12 se aplică o tensiune de 12 V. Ce valoare are
intensitatea curentului care îl străbate?


Răspuns :

Răspuns:

Legea lui Ohm

I=U\R

=12V/470

=0.025A

=25mA

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari