Răspuns :
Formula:
c/100=masa dizolvatului/masa soluției
masa soluției = masa apei + masa dizolvatului(a zaharului)
ms= 180+20=200g
md=20g zahar
c/100= 20/200
c/100=0,1
c=10%
c/100=masa dizolvatului/masa soluției
masa soluției = masa apei + masa dizolvatului(a zaharului)
ms= 180+20=200g
md=20g zahar
c/100= 20/200
c/100=0,1
c=10%
Răspuns:
md=20g
m apa =180g
ms=?
C=?
ms=md+ mapă =20+180=200g
C=md×100/ms=20×100/200=10%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!