👤

ce viteza are un corp cu masa de 500g ai cărei energie cinetica este de 720 j​

Răspuns :

Răspuns:

v=24V5 m/s

Explicație:

Masa m=500g=0.5kg

Ec=mv²/2

2×Ec=mv²

2×720=0.5×v²=v²/2

4×720=v²

v²=4×36×20=4×36×4×5=4²×6²×5

Viteza v=4×6×V5=24V5m/s