Cine mă poate ajuta vă rog! mulțumesc!

Răspuns:
m=64 kg
p=2 kPa=2000 Pa
S=?
presiunea e forta pe suprafata
p=F/S
in acest caz forta e chiar greutatea schiorului
G=m*g
G=64*10=640 N
2000=640/S
S=640/2000=320/1000=0,32 m2
Explicație: