👤

Calculează timpul deplasări unui automobilului care pleca din treptul bornei o 120km si ajunge în dreptul bornei cu 200km știind ca viteza auto mobilului era de 70km/h
VĂ ROG, DAU CORONA!! ​


Răspuns :

Răspuns: timp = 1 ora 9 minute si 15 secunde

Explicație:

trebuie sa stim :  viteza = distanta : timp

                   1 km = 1000 m

                    1 ora = 3600 s

borna 120  ------------------------------------ borna 200

distanta parcursa este diferenta dintre numerele scrise pe borne !

Distanta = 200 - 120 = 80 km = 80 x 1000 = 80 000 metri

viteza = 70 km/h = 70000 m / 3600 s = 19,44 m/s

timp = distanta: timp = 80 000 m : 19,44 m/s = 4115 secunde

4155 s = 4155 : 3600 = 1 ora si 555 secunde = 1 ora 9 minute si 15 secunde