👤

Dacă ma duc cu bicicleta cu 30 km/h și termin pista în 30 de min, atunci care e distanța parcursă în metri?

Răspuns :

Răspuns:

15000 metri

Explicație:

v = 30 km / h

t = 30 min = 0.5 h

--------------------------

d = ?

-------------------------

d = v · t

d = 30 · 0.5 km = 15 km = 15000 m