👤

Un corp are masa de 300g.Stiind că lungimea corpului este de 10 m lățimea de 15 m și și înălțimea de 20 . aflați densitatea corpului​

Răspuns :

Răspuns:

V = L × l × h = 10 m × 15 m × 20 m = 3000 m^3

[tex]ro = \frac{m}{v} [/tex]

unde : ro - densitatea, m - masa , v - volumul (V)

ro = 300 g/3000m^3 = 0,1 kg/m^3

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari