👤

Determinați rezistența electrică a unui conductor parcurs de un curent electric de 50 mA la capetele căruia se aplică tensiunea de 50V

Răspuns :

Răspuns: R = 1000 Ω = 1 kΩ

Explicație:

stim ca I = U / R

R = U : I

     U = 50 V

     I = 50 mA = 0,05 A

R = 50 V : 0,05 A = 1000 Ω = 1 kΩ